Leseferyzm

9 lipca 2014, 02:13 · Vertimir

Jak to nie ma patentu na "liberalizm gospodarczy"? Opiera się na kapitalizmie.

Z leseferyzmem to do mnie, tak?

No więc odpowiadam.

Trudno się w obecnych czasach w naszym kraju spotkać z tym pojęciem, gdyż teraz dominuje prędzej, na przykład w KNP - kapitalizm. Teraz operuje się pojęciami typu kapitalizm, albo jego przeciwieństwo - socjalizm. Jeśli chodzi o kwestię rynku, gospodarki. Kapitalizm jest rzeczą, która motywuje do dbania o własny interes. Duża konkurencyjność, która sama w sobie tworzy pewne zasady, według których funkcjonuje gospodarka, po prostu trzeba wiedzieć jak zadbać o własny interes. Celem kapitalizmu też jest prywatyzacja, ale to chyba jasne, skoro kapitalizm jest przeciwieństwem socjalizmu.

Leseferyzmem możemy nazwać najbardziej zminimalizowaną ingerencję państwa w gospodarkę i jej funkcjonowanie. Tak mi się wydaje.

@Hadesis:

Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński tym samym odbierając suwerenność Polsce. Popieram go jedynie za jego odwagę w Gruzji w 2008, bo innych pozytywów nie widzę.

@Elsi:

To doprawdy niezrozumiałe co piszesz. Piszesz na temat "słuszności wprowadzenia stanu wojennego", a potem mówisz, że "groziła wojna domowa". Dla mnie jest rzeczą identyczną stan wojenny i wojna domowa. Na Ukrainie obecnie się leją, a nie ma stanu wojennego, choć w tym przypadku być powinien. Według mnie obecnie w Ukrainie powinien być stan wojenny, ale zaś za Jaruzelskiego, tego stanu wojennego być nie powinno. Różnica w tym, że na Ukrainie obecnie prorosyjscy separatyści są terrorystami, którzy walczą z armią ukraińską, dewastują, chcą obalić władzę i najlepiej tereny wcielić do Rosji, bądź ustawić się sami na stołkach (Tak jak każdy z tych pseudo-merów, samozwańczych rzecz jasna, na zdobytych tymczasowo terenach przez separatystów). U nas natomiast były bardzo liczne demonstracje, strajki, protesty, a to ówczesnej władzy się przecież nie podobało i musieli stłumić bunty narodu. To tak jak rodzic kara dziecko tylko i wyłącznie dlatego, że się buntuje. Bunt jest prawidłową rzeczą i jest wskazany, tyle że należy rozróżnić: bunt od terroryzmu i głupoty. Za komuny był bunt, a obecnie na Ukrainie jest głupota. :P

0 △|▽


  Komentarze (13):


  Elsi
  9 lipca 2014, 03:24

  Bunt jest prawidłową rzeczą i jest wskazany, tyle że należy rozróżnić: bunt od terroryzmu i głupoty. Za komuny był bunt, a obecnie na Ukrainie jest głupota.

  Dlaczego na Ukrainie jest głupota, a za czasów PRL był *słuszny* bunt? W obydwu przypadkach ludzie o coś konkretnego "walczyli/ą". Czy robią to w słusznej sprawie to już odmienny temat. Albo i to i to jest buntem, albo w obydwu przypadkach głupotą.

  0 △|▽


   Woodrow Wilson
   9 lipca 2014, 09:41

   @Greil:

   Wedle przyjętego kryterium ślimak jest rybą. Zgodzisz się z tym? Nie.

   Kiedy jakiś komisarz europejski tak mówi, to aż niegrzecznie się nie zgodzić. Ale podejrzewam, że jest jak we fraszce "Na matematyka".

   Zresztą chyba nie przystoi, żeby taki dumny wolnościowiec jako argument wykorzystywał głupoty Unii, czyż nie?

   Kiedy dzieli się na prawicę i lewicę (choć ten podział jest mocno rozmyty) trzeba dodać drugą oś. Pod względem gospodarczym PiS to tacy sami socjaliści jak PO. Tylko tyle, że pobożni.

   Jeśli chcemy jakoś partię określić, to trzeba zdefiniować ją na obu osiach. Prawica jest wtedy, kiedy dana partia jest po prawej stronie na obu osiach.

   PO o ile się nie mylę, poprywatyzowało trochę spółek, kopalni itp. Trochę kiepscy socjaliści.

   PiS jest partią konserwatywną i chadecką. Owszem, w kwestii gospodarczych ma kilka durnych pomysłów: likwidacja NFZ, dodatkowe podatki na hipermarkety, banki, podwyższenie płacy minimalnej. Ale ma także pomysły lepsze: niższa stawka CIT dla przedsiębiorców, powrót do 22% VATu lub likwidacja gimnazjów.

   @Vertimir:

   Świetnie wybrnąłeś, ale interesowało mnie ewentualne zastosowanie go w praktyce, w naszym kraju.

   0 △|▽


    Jose de Tuasi
    9 lipca 2014, 11:41

    Nie, przystoi. Czemu nie?

    PO kiepscy socjaliści? Lol. Chcą usunąć socjał? Są zasiłki? Są duże podatki?

    Źle zrobiona prywatyzacja nie robi z nich ani prawicy ani centrum. Sprzedali wszystko po bylejakich cenach. Przez fakt tej "pryfatysacji" nie zamierzam przestać nazywać ich lewicą.

    I akurat zlikwidowanie NFZ nie jest głupim pomysłem.

    0 △|▽


     Woodrow Wilson
     9 lipca 2014, 16:10

     PO kiepscy socjaliści? Lol. Chcą usunąć socjał? Są zasiłki? Są duże podatki?

     Świadczenia socjalne i podatki czynią z nich takich marksistów-leninistów, że hej!

     Źle zrobiona prywatyzacja nie robi z nich ani prawicy ani centrum [...]Przez fakt tej "pryfatysacji" nie zamierzam przestać ich lewicą.

     Nom, przeprowadzona prywatyzacja czyni z nich socjalistów.

     I akurat zlikwidowanie NFZ nie jest głupim pomysłem.

     Jest. Jego kompetencje przejęłaby inna instytucja, nie oznacza to od razu prywatyzacji służby zdrowia.

     0 △|▽


      Jose de Tuasi
      9 lipca 2014, 19:10

      ;_;

      Powiedz mi zatem, czym dla ciebie jest prawica, bo już mnie zaczyna to śmieszyć.

      0 △|▽


       Elsi
       9 lipca 2014, 19:52

       Powiedz mi zatem, czym dla ciebie jest prawica, bo już mnie zaczyna to śmieszyć.

       Defektem...

       ( tak wiem, nie ja )

       0 △|▽


        Woodrow Wilson
        9 lipca 2014, 20:35

        Cóż, na pewno nie kategoryzuję w jakiś dziwny sposób, gdzie:

        KNP=Prawica

        Reszta=Socjaliści

        Klasyfikuję dość anachronicznie (jednak w ten sposób, co wszelkie media/gazety) - prawicą są dla mnie partie odnoszące się z szacunkiem do tradycji, lewicą - partie dążące do zmian sprzeciwiających się tradycyjnemu porządkowi rzeczy. I dlatego we wszelkich mass mediach PiS, SP są określane jako "prawica", co wywołuje u was tak wielki ból.

        Elsi napisał(a):

        @Jose de Tuasi:

        Powiedz mi zatem, czym dla ciebie jest prawica, bo już mnie zaczyna to śmieszyć.

        Defektem...

        ( tak wiem, nie ja )

        Wyklęty powstań, ludu ziemi...♫

        0 △|▽


         Jose de Tuasi
         9 lipca 2014, 21:15

         Bo PiS jak wspomniałem nie jest prawicą. Jak chcesz ocenić jakąś partię polityczną, to musisz to ocenić pod kątem DWUOSIOWYM.

         I powiedz mi, zaczytuj konkretnie, gdzie powiedziałem, że kto nie jest z KNP jest socjalistą, bo w tym momencie wsadzasz mi do ust wypowiedź, której nie powiedziałem.

         0 △|▽


          Józef K
          9 lipca 2014, 21:16

          Jeżeli wziąć pod uwagę plan gospodarczy to te zależność jest taka jaką napisałeś :P.

          0 △|▽


           Wiki-miki
           9 lipca 2014, 21:27

           http://www.youtube.com/watch?v=BCqItQCv2XQ co do tej lewicy/prawicy ...

           0 △|▽


            Elsi
            9 lipca 2014, 22:01

            http://www.youtube.com/watch?v=BCqItQCv2XQ co do tej lewicy/prawicy .

            Problem 3/4 ludzi. Naoglądali się na YT wypowiedzi polityków bądz "neutralnych" ludzi. W bardzo dużej mierze Janusza Korwina Mikke, znajdując w nim swój WIELKI autorytet i nieudolnie próbując go naśladować. Jak to teraz mówią "masakrować lewaków", choć nie mają najmniejszego pojęcia o partiach lewicowych ( jedyne skojarzenie KOMUNISCI ) jak i zresztą prawicowych.

            0 △|▽


             Jose de Tuasi
             9 lipca 2014, 22:28

             3/4? Skądże. Ten problem, o którym wspomniałeś dotyczy przede wszystkim gimnazjum, bo JKM im się podoba, ale nie mają pojęcia, o czym mówi. Jednak takich ludzi jest niewiele. Jakieś 1/5.

             0 △|▽


              Szlachcic Placzko
              9 lipca 2014, 23:14

              @Jose de Tuasi:

              To jest proszę państwa, po prostu skandal!

              0 △|▽